Terapia uzależnień to systematyczne spotkania terapeuty z osobą używającą substancji psychoaktywnych lub zmagającą się z uzależnieniem behawioralnym.
Sesje terapeutyczne polegają na wydobyciu i wzmacnianiu motywacji pacjenta do zmiany w kierunku poprawy jego funkcjonowania psychospołecznego i prozdrowotnej postawy życiowej, wyrażonej w trosce o siebie i relacje z innymi.
Terapia pogłębiania wgląd pacjenta w swój stan emocjonalny i schematy reagowania podtrzymujące używanie substancji lub wykonywanie czynność (gry komputerowe, hazard, praca, zakupy, korzystanie z telefonu i inne).
Plan terapii uzgadniany jest wraz z pacjentem, po ukierunkowaniu na cele ważne dla niego. Sesje terapeutyczne mogą polegać na pracy nad całkowitą abstynencją lub przywróceniem kontroli i reedukacją doświadczanych przez pacjenta szkód. Wówczas terapia ukierunkowana jest na ograniczenie używania substancji lub wykonywania czynności, a jako efekt zmiany traktowane jest polepszenie funkcjonowania pacjenta, realizacja zadań życiowych i ról społecznych, poprawa zdrowia.
Sesje oscylują wokół wywołania motywacji do zmiany ważnej dla pacjenta, wydobycia i wzmocnienia jego zasobów oraz zaplanowania i omówienia działań na drodze do zmiany. Spotkania z terapeutą mają na celu udzielanie wsparcia pacjentowi w realizacji zmiany.
Psychoterapeuci